Побудова хмарних інфраструктур
Щоб бути успішним в еру цифровізації та стрімкого розвитку технологій, залишатися конкурентоспроможним і випереджати конкурентів, сучасному бізнесу не обов’язково інвестувати гроші в розгортання та підтримку власної локальної IT-інфраструктури. Компанії можуть скористатися хмарними рішеннями.
Сьогодні майже 60% усіх корпоративних даних зберігається в хмарі, а аналітики Gartner прогнозують, що до 2025 року понад 85% світових корпорацій перейдуть на хмарну стратегію. Побудова хмари дає змогу орендувати віртуальні ресурси та за потреби легко масштабувати їх під нові запити та цілі. А найголовніше – без необхідності вкладати кошти в організацію та обслуговування локальних систем і обладнання. Хмарна IT інфраструктура надає свободу і гнучкість в управлінні IT-процесами, а також дає змогу вивести свою продуктивність на новий рівень.
Замість зберігання даних і запуску сервісів на локальних серверах бізнес все частіше обирає хмарні рішення, які забезпечують необхідні потужності через інтернет. По суті, ви отримуєте цифровий хмарний простір, оптимізований під ваші задачі, де можна зберігати інформацію та запускати додатки з платою за використані ресурси. Це знижує витрати на обслуговування локальної інфраструктури, покращує надійність і доступність сервісів, підвищує гнучкість і можливості масштабування, завдяки чому можна швидше адаптуватися під нові вимоги та ефективніше реагувати на зміни в бізнес-середовищі.
Що таке хмарна IT-інфраструктура
Хмарна IT інфраструктура – це модель надання доступу до обчислювальних ресурсів на вимогу через інтернет. Якщо традиційна інфраструктура включає фізичні сервери та локальні мережі, то інфраструктура в хмарі використовує віддалені сервери, якими керують постачальники хмарних рішень.
У 2023 році понад 42% підприємств Європейського Союзу користувалися хмарними послугами. За прогнозами GlobeNewswire, ринок хмарних технологій та обчислень сягне $2321,1 млрд до 2032 року із середньорічним темпом зростання (CAGR) 16%. Цьому сприяє впровадження інновацій, AI та машинного навчання, розвиток SaaS, а також великий перелік переваг, які пропонує хмарна IT-інфраструктура.
Хмарні інфраструктури та їхні основні особливості:
- доступ за запитом. Користувачі отримують моментальний доступ до необхідних хмарних ресурсів за запитом або за потребою;
- можливість вибрати відповідний спосіб реалізації – публічну, приватну або гібридну хмару;
- динамічне масштабування. Якщо в певний момент вам знадобиться більше обчислювальних потужностей або обсягу сховища, їх можна отримати в режимі реального часу без втрат часу на налаштування та розгортання;
- відсутність витрат на встановлення, підтримку та обслуговування локального обладнання.
Такий формат роботи підходить фірмам, які хочуть оптимізувати витрати на програмну й апаратну інфраструктуру, водночас отримуючи доступ до ресурсів і даних у будь-який час із будь-якої точки світу.
Переваги хмарної IT інфраструктури
Міграція в хмарну ІТ інфраструктуру відкриває перед компаніями безліч переваг, даючи змогу зосередитися на стратегічних завданнях, мінімізувавши при цьому витрати на IT. За даними дослідження Statista, понад 65% корпорацій відзначили спрощення та оптимізацію управління IT-процесами після міграції в хмару.
Серед ключових плюсів, які роблять хмарні рішення такими популярними:
- оптимізація витрат на IT і зниження капітальних витрат на дороге обладнання та інфраструктуру. Усі необхідні ресурси можна просто орендувати у постачальника;
- глобальний доступ до даних, додатків і сервісів з будь-якої точки світу в будь-який час через інтернет. Це особливо важливо для віддалених команд;
- високий рівень масштабованості та гнучкості. Потреби бізнесу постійно змінюються, хмарні рішення швидко підлаштовуються під них. Компанія може без затримок і додаткових інвестицій у локальну інфраструктуру отримувати доступ до необхідних ресурсів. Навіть у разі непередбачуваних або періодичних підвищень навантажень хмарні рішення дають змогу за кілька хвилин створити віртуальну машину і використовувати стільки ресурсів, скільки вимагає процес.
- відмовостійкість. Процеси, які переведені в хмару, незалежні від роботи однієї машини. У разі збою віртуальна машина задіє інші ресурси та продовжить роботу.
Типи хмарної інфраструктури
Хмарна ІТ інфраструктура може бути організована різними способами.
- Громадська хмара – Public Cloud – це побудова хмари у вигляді багатокористувацького середовища, в якому фізичні ресурси розділяються між різними клієнтами у вигляді віртуальних потужностей. Важливо розуміти, що ресурси різних орендарів ізольовані один від одного.
- Приватна хмара – Private Cloud – повністю ізольована інфраструктура в хмарі, яка використовується тільки однією організацією. Обчислювальні ресурси можуть розміщуватися як у межах компанії, так і в зовнішнього провайдера. Приватна хмара вважається більш безпечною та захищеною.
- Гібридна хмара – Побудова хмари Hybrid Cloud поєднує особливості публічної та приватної моделі. Часто критично важливі системи розміщуються в приватній хмарі, а базова частина даних і завдань – у публічній. Такі хмарні рішення об’єднують хмару провайдера та фірми в єдине середовище, забезпечуючи вищий рівень гнучкості та масштабованості.
- Також існує поняття “мультихмара“, коли організація користується послугами кількох постачальників. Яку саме модель хмарної ІТ інфраструктури обрати, залежить від запитів, стратегії та бюджету.
Компоненти хмарної інфраструктури
Інфраструктура в хмарі складається з декількох компонентів: сховищ, мережевого обладнання, серверів, сервісів віртуалізації, програмного забезпечення.
Сервери є основним робочим блоком хмари. Вони надають потужності для роботи додатків і обробки даних. У private хмарі компанія може використовувати виділені сервери, у public – потужності сервера розподіляються на кілька клієнтів.
Завдяки хмарним сховищам підприємства можуть не створювати власні локальні системи, а зберігати інформацію (файли, бази даних, образи віртуальних машин тощо) на зовнішніх серверах провайдера. Хмарні системи зберігання даних використовуються для зберігання, управління та резервного відновлення даних у разі інцидентів з можливістю самостійно задати графік бекапування.
Віртуалізація за допомогою спеціального програмного забезпечення дає змогу користувачам ефективно взаємодіяти з елементами хмарної IT-інфраструктури. Сервіси віртуалізації створюють віртуальні версії серверів, сховищ і мереж для ефективного використання ресурсів і гнучкості в розгортанні додатків.
Мережева інфраструктура, яка включає балансувальники навантаження, комутатори та маршрутизатори, забезпечує передачу даних між різними компонентами хмарного простору та за її межами. Завдяки мережевим пристроям клієнти отримують постійний доступ і надійну роботу своєї хмарної ІТ інфраструктури.
Програмне забезпечення охоплює віртуальні машини, контейнери, керуючі системи, автоматизацію процесів, засоби управління та моніторингу ресурсів та інші програмні елементи, які працюють у хмарній системі.
Гнучкість і масштабованість
Однією з головних переваг хмарної інфраструктури є можливість швидкої масштабованості ресурсів. Наприклад, у моменти пікових навантажень, коли потрібно швидко та суттєво збільшити ресурси для опрацювання великої кількості даних або запуску нового додатка, хмарні інфраструктури дають змогу миттєво це реалізувати. Коли потреби змінюються, можна так само гнучко та легко оптимізувати використання ресурсів та уникнути зайвих витрат.
Крім того, хмарні рішення пропонують широкі можливості конфігурування під конкретні запити та потреби. Ви можете вибирати різні типи віртуальних машин, сховищ, сервісів, щоб створити оптимальну конфігурацію.
Економічна ефективність
Хмарна ІТ інфраструктура може бути розгорнута за моделлю оплати за використання. Це означає, що організація платить тільки за ті ресурси, які були фактично використані. У результаті це знижує витрати на обладнання та обслуговування, а також оптимізує витрати на IT.
Перехід на хмарні рішення зменшує капітальні витрати на купівлю, оновлення та обслуговування обладнання. Ви просто орендуєте необхідні ресурси у провайдерів, які беруть на себе завдання з оновлення, резервного копіювання, моніторингу та забезпечення безпеки хмарної інфраструктури. Впровадження хмарних рішень проходить швидше, ніж розгортання власної інфраструктури. Завдяки цьому ви можете швидше та ефективніше реагувати на виклики, запускати сервіси, використовувати інноваційні технології.
Відмінності SaaS, IaaS і PaaS
Послуги хмарної інфраструктури – це великий за обсягом ринок, який останніми роками стрімко розвивається. Постачальники, які працюють у цьому сегменті, пропонують програмне забезпечення як послугу (SaaS), інфраструктуру як послугу (IaaS) і платформу як послугу (PaaS).
SaaS | IaaS | PaaS | |
Особливості | Доступ до програмного забезпечення через браузер. | Весь комплекс інфраструктури хмарних обчислень як послуга. | Надання ресурсів для розробки, тестування, розгортання та масштабування додатків. |
Управління | Обслуговування та оновлення застосунків здійснює провайдер хмарних послуг. | Організація отримує повний контроль над управлінням і налаштуванням інфраструктури. | Управління інфраструктурою та оновленнями перебувають у зоні відповідальності провайдера. |
У моделі обслуговування SaaS додатки обслуговуються провайдером хмарних послуг, тому організації отримують спрощене управління, а також знижують витрати на розгортання та обслуговування додатків. Користувачі моделі IaaS мають більше гнучкості в конфігурації ресурсів, а також можуть масштабувати їх під актуальні потреби бізнесу. PaaS дає змогу розробникам зосередитися на розробці застосунків, а не витрачати час і зусилля на налаштування інфраструктури. Це підвищує продуктивність і прискорює Time To Market (TTM) сервісів.
Особливості безпеки в хмарній IT інфраструктурі
Безпека хмарної інфраструктури забезпечується комбінацією технічних способів захисту даних і фізичних заходів захисту.
Шифрування даних
Захист даних різними методами шифрування здійснюється як під час зберігання, так і під час передавання. Завдяки шифруванню дані стають нечитабельними і становлять нульову цінність для неавторизованих користувачів без прав доступу. Високий рівень безпеки в цьому контексті забезпечує шифрування на рівні зберігання (дані шифруються перед збереженням і розшифровуються лише за умови доступу до них із правильними ключами), а також протоколи SSL/TLS для даних під час передання мережею (унеможливлюють перехоплення та зміну даних у процесі передання). Також деякі хмарні сервіси надають кінцеве шифрування, коли дані шифруються на стороні клієнта перед передачею на сервер. Тобто хмарний провайдер не має доступу до розшифрованих даних.
Фізична безпека
Фізична безпека – це критичний аспект інфраструктури в хмарі. Для захисту від несанкціонованого доступу використовується цілий комплекс заходів: контроль доступу до дата-центрів, багаторівневі системи автентифікації та авторизації, фізичні бар’єри, системи контролю доступу, датчики руху, відеоспостереження тощо. Крім того, постачальники хмарних послуг проводять моніторинг фізичної інфраструктури та впроваджують системи аудиту, щоб убезпечити інфраструктуру від несанкціонованих дій.
Контроль доступу та аутентифікація в хмарі
Побудова хмари передбачає наявність механізмів аутентифікації та контролю доступу для авторизованих осіб.
Методи аутентифікації
Найпоширенішим підходом є аутентифікація за допомогою пароля для доступу до свого облікового запису. У хмарному середовищі парольна аутентифікація часто доповнюється багатофакторною аутентифікацією для підвищення безпеки.
Багатофакторна автентифікація (MFA) пропонує одразу кілька форм ідентифікації, наприклад, пароль, одноразовий код, біометричні дані або апаратний токен. Це важливий додатковий рівень захисту від несанкціонованого доступу.
Керування правами доступу
Рольова політика в хмарній ІТ інфраструктурі встановлює права доступу на основі ролі або групи користувача. Наприклад, адміністратор може надати ролі “адміністратор”, “користувач” або “гість” і визначити відповідні права доступу для кожної ролі. Також для захисту від зловживання правами доступу використовується принцип мінімальних привілеїв (Least Privilege), який надає користувачеві мінімально необхідні для виконання його завдань привілеї.
Регулярне відстеження та аналіз активності користувачів дає змогу вчасно ідентифікувати та реагувати на підозрілі дії, які можуть призвести, наприклад, до витоку конфіденційних даних.
Висновки
Хмарна IT-інфраструктура забезпечує високу гнучкість, масштабованість і ефективність, знижуючи витрати на розгортання, адміністрування та обслуговування локального обладнання. Масштабуйте обчислювальні ресурси залежно від поточних потреб бізнесу разом з Netwave. Ми пропонуємо передові хмарні рішення і технології, адаптовані під індивідуальні потреби клієнтів, які підвищать вашу продуктивність і безпеку. Фахівці Netwave можуть як виконати побудову хмари як на основі поточної інфраструктури, так і розгорнути її на новому обладнанні.
FAQ про побудову хмарних інфраструктур
Як відбувається контроль доступу та аутентифікація в хмарі?
Контроль доступу та автентифікація в хмарній IT-інфраструктурі здійснюється за допомогою системи управління ідентифікацією та доступом (Identity and Access Management). Забезпечення безпеки даних у хмарі охоплює процес автентифікації, визначення прав доступу до ресурсів і сервісів відповідно до визначених політик безпеки, моніторинг дій, управління ролями та політиками доступу.
Як відбувається масштабування ресурсів у хмарі?
Хмарні інфраструктури дають змогу динамічно додавати або зменшувати ресурси за потребою – залежно від актуального навантаження та процесів. Організація може керувати своїми обчислювальними потужностями та сховищами даних за допомогою інструментів і сервісів, які надають провайдери. Це дає змогу швидко адаптуватися до нового рівня завантаженості, наприклад, у пікові періоди запуску нових сервісів.
Як хмарна інфраструктура впливає на бізнес-процеси організації?
Побудова хмари додає в операційні процеси більше гнучкості та адаптивності, оскільки ви можете швидко масштабувати ресурси під зростаючі потреби. Крім того, перехід на модель оплати за використання дає змогу знизити витрати на ІТ-інфраструктуру, одночасно стимулюючи інновації та покращуючи процеси.
Які обмеження можуть існувати під час використання хмарних рішень?
Хмарні сервіси потребують постійного інтернет-підключення, якщо його немає, можливі простої та обмеження в доступі до додатків. Перенесення даних у хмару також може викликати побоювання з приводу безпеки, тому важливо вибирати постачальника, який забезпечує правильний комплексний захист даних та інфраструктурних компонентів.