Netwave
  • Дата 16:48, 01 Червня
  • Час для ознайомлення 1 хвилина

Кібербезпека в бізнесі: як уникнути вразливостей та захистити дані?

Категорія
Поділитись:

Управління вразливостями — ключовий фактор захисту інформації. За даними Державного центру кіберзахисту,протягом 2022 року було зареєстровано в 2,8 разів більше кіберінцидентів, ніж в 2021 році. Підходи до управління вразливостями можуть бути різними, проте вони мають спільну мету — зменшити ризики втрати чи пошкодження інформації. Нижче ми розкриваємо деталі та даємо практичні рекомендації для захисту вашої IT інфраструктури. 

Навіщо компанії налагоджувати процес управління вразливостями?

Робота з вразливостями є необхідним компонентом ефективної стратегії кібербезпеки для будь-якої компанії на всьому шляху цифрової трансформації. Це особливо стосується таких галузей, як фінанси та банківська справа, сільське господарство, важка промисловість, виробництво, енергетика та комунальні послуги, роздрібна торгівля, транспорт та державне управління.

Підприємства, які знаходяться під загрозою кібератак, можуть стати жертвами втрати конфіденційної інформації, фінансових збитків та порушення репутації. Крім того, є ризик зупинки роботи в результаті атак на інфраструктуру, що призведе до серйозних втрат. Наприклад, в банківській сфері загрозою може бути атака з метою отримання конфіденційної інформації про клієнтів, а в залізничному транспорті — атака на систему автоматичного управління рухом потягів.

Щоб запобігти таким наслідкам, організації повинні впроваджувати та постійно підтримувати в актуальному стані комплексну програму управління вразливостями. Для цього необхідно реалізувати ряд кроків :

  1. Розробити політики безпеки та план реакції на інциденти.
  2. Інвентаризувати інформаційні активи та оцінювати ризики, що з ними пов’язані, слідкувати за змінами.
  3. Визначати та оцінювати потенційні загрози,виявляти вразливості та знати, які вразливості зараз використовуються зловмисниками. Важливо також зазначити, що у 2022 році було виявлено 25 080 вразливостей, і це на 18,78% більше, ніж у 2021 році, та більше 11000 нових вразливостей уже з початку цього року, разом з тим, кожен день з’являються нові техніки та засоби експлуатації відомих вразливостей. 
  4. Впровадити ефективний процес виправлення вразливостей та оцінки результатів, він має передбачати ефективну пріоритезацію вразливостей, для того щоб фокусувати ресурси команди, в першу чергу, на тих вразливостях, які становлять найбільший ризик. 
  5. Впровадити засоби інформаційної безпеки та підтримувати їх в актуальному стані, що обов’язково охоплюють інформаційні активи, в яких вразливості неможливо виправити.
  6. Постійно вдосконалювати програму керування вразливостями, слідкуючи за змінами в інфраструктурі та постійним розвитком загроз.

Варто пам’ятати, що керування вразливостями — це постійний процес, адже інформація про нові вразливості оновлюється кожні 24 години. 

За допомогою чого можна моніторити ризики?

Для виявлення вразливостей використовують різні інструменти:

  • мережеві сканери — це програмні засоби, що виявляють слабкі місця в системах та мережах на основі сканування портів та аналізу реакції систем;
  • сканери вебдодатків, які використовують для тестування вебсайтів та застосунків. Ці інструменти можуть виявляти вразливості відносно OWASP TOP 10;
  • сканери для визначення вразливостей ресурсів у хмарі та контейнерах;
  • сканери для виявлення вразливостей на пристроях поза межами організації, наприклад, робочі місця віддалених працівників.

Після виявлення переліку вразливостей, вони потребують грамотної оцінки та пріоритезації за ступенем ризику, який вони можуть становити для бізнесу. Для цього можна використовувати різні метрики: наприклад, CVSS (Common Vulnerability Scoring System), яка дозволяє оцінювати ступінь серйозності від 0 до 10.

Проте виставлення пріоритетів тільки по CVSS — це застарілий та неефективний підхід, який призводить до зайвих витрат ресурсів команди на виправлення вразливостей, які ніколи не будуть використані в атаці, і збільшує вирогідність пропустити справді критичні. Ми надаємо перевагу управлінню вразливостями на основі оцінки ризиків з використанням  алгоритмів машинного навчання для обробки великої кількості даних про вразливості задля виставлення пріоритетів у виправленні вразливостей, які вирогідно бути використані в атаці наступні 28 днів, при цьому використовується не лише CVSSv3, а ще понад 150 джерел, зокрема:

  • прецеденти використання вразливості;
  • активність хакерів (в тому числі і відстеження хакерських ресурсів);
  • складність використання вразливості, її вік і багато інших.

Важливим є щоденне оновлення інформації та алгоритм для розрахунку критичності інформаційного активу, для конкретної організації, з урахуванням бізнес-цілі, типу пристрою, взаємозв’язків, його впливу та розміщення в інфраструктурі.

Це дає можливість превентивно реагувати на загрози та зосередитись на важливих вразливостях, а також постійно забезпечувати максимальний ефект від використання ресурсів на їх виправлення.

Чому важливо бачити всю поверхню атаки?

Організація повинна мати можливість оцінювати всі можливі шляхи атак, які можуть використати зловмисники для проникнення в систему. При оцінці поверхні атаки важливо враховувати всі типи інформаційних активів: сервери, мережі, вебдодатки,  бази даних, програмне забезпечення та інші, оскільки кожен з них може бути вразливим та ризикує стати точкою входу для зловмисників.

Оцінювання вразливостей всіх активів та їх зв'язків дозволяє збільшити точність визначення потенційних загроз, які можуть виникнути в результаті атак. Це допомагає організаціям встановлювати пріоритети щодо усунення вразливостей та приймати ефективні рішення з питань кібербезпеки.

Крім того, важливо розуміти контекст кожного активу та його зв'язки з іншими, так як це дозволяє оцінити ризики та можливі наслідки атаки на окремий актив або на всю систему. Визначення контексту також допомагає встановлювати пріоритети усунення вразливостей та визначати, які активи є критичними для бізнесу та потребують особливої уваги з точки зору кібербезпеки.

Як це відбувається?

Оцінка поверхні атаки полягає в ідентифікації та класифікації всіх інформаційних активів та вразливостей, що з ними пов’язані, на які можуть здійснюватись атаки, та їх зв'язків із зовнішніми та внутрішніми активами. Основні етапи:

  1. Інвентаризація інформаційних активів, які належать організації, включаючи апаратне забезпечення, програмне забезпечення, мережеві ресурси, бази даних, тощо.
  2. Пріоритезація інформаційних активів, пріоритети надаються відповідно до ролі та критичності активу для організації, а також місця розміщення цієї системи в топології.
  3. Встановлення зв'язків між інформаційними активами, які можуть мати взаємний вплив.
  4. Оцінка ризиків з використанням визначеної методології, що допоможе визначити потенційні загрози, а також ймовірність та наслідки атаки.
  5. Розробка плану заходів зі зменшення ризиків — про це поговоримо нижче.

Що зробити вже зараз: 10 важливих кроків назустріч безпеці даних

Для ефективного управління вразливостями в IT-інфраструктурі необхідно дотримуватися ряду рекомендацій. Зокрема:

  1. Регулярно виконуйте процедуру виявлення,  аналізу та усунення вразливостей, контролю та підтримки полік безпеки в актуальному стані.
  2. Використовуйте заходи захисту на різних рівнях: мережі, операційної системи (ОС) та програмного забезпечення (ПЗ)  та вдосконалюєте ІТ інфраструктуру.
  3. Забезпечуйте постійне оновлення ПЗ. Важливо вчасно встановлювати всі оновлення від виробників.
  4. Створюйте надійні паролі та регулярно змінюйте їх.
  5. Використовуйте мережеву фільтрацію трафіку для запобігання проникнення.
  6. Контролюйте доступ до даних та ресурсів, зокрема, за допомогою обмеження прав користувачів.
  7. Створюйте резервні копії даних та системного ПЗ для відновлення в разі виникнення проблем.
  8. Навчайте співробітників правил безпечного використання комп'ютерних ресурсів та кібер гігієні.
  9. Встановлюйте та використовуйте антивірусне ПЗ на всіх комп'ютерах та серверах.
  10. Організуйте моніторинг мережі та всією IT-інфраструктури з метою виявлення та реагування на можливі інциденти.

Управління вразливостями — важливий елемент захисту інформаційної інфраструктури організації. Безпека даних та захист від кібератак вимагають постійного моніторингу, проактивного виявлення та усунення ризиків, а також постійного аналізу і розуміння всієї поверхні атаки. Розуміння небезпек та реалізація відповідних заходів захисту забезпечуватимуть захист даних від потенційних загроз. Хочете дізнатися більше про управління вразливостями та наші послуги у цій сфері? Заповніть форму та чекайте на зворотній зв’язок.

    Поділитись:

    Додати коментар

    Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

    Ви вказали некоректні логін або пароль

    Вибачте, для коментування необхідно увійти.

    рішення, які можуть вас зацікавити

    Послуги:

    Технічна підтримка

    Детальніше

    Тест на проникнення – Pentest

    Детальніше

    Автоматизація бізнес-процесів за рахунок інфраструктурних рішень

    Детальніше

    Оптимізація витрат на підтримку інформаційної безпеки

    Детальніше

    Продукти:

    Netwave