Netwave
  • Дата 12:20, 14 Червня
  • Час для ознайомлення 17 хвилин

Віртуалізація робочих місць (VDI)

Категорія
Поділитись:

Віртуалізація робочих місць (VDI)

Гнучкий та мобільний формат роботи став трендом під час пандемії СOVID-19. Досвід, отриманий у ковідну добу, допоміг компаніям та співробітникам успішно адаптуватися до умов гібридної роботи з початком повномасштабної війни в Україні. За даними дослідження Київстар, майже половина українських компаній (42%) зараз працюють саме у гібридному режимі, поєднуючи віддалену роботу з роботою в офісі.

Саме тому популярність технології віртуалізації робочого столу VDI (Virtual Desktop Infrastructure) зростає. За глобальним прогнозом MarketsandMarkets, ринок віртуалізації робочих станцій зросте з $12,3 млрд у 2022 році до $20,1 млрд до 2027 року, за середньорічного темпу зростання 10,3%.

Віртуалізація робочих місць дозволяє швидко організувати віддалену роботу та налагодити бізнес-процеси. Адже це зручно: співробітники мають доступ до робочого середовища, де б вони фізично не знаходилися, а IT-відділ може централізовано оновлювати програмне забезпечення та забезпечувати відповідність стандартам безпеки. І бізнес спокійний, адже дані зберігаються на віддалених серверах, а не на локальних пристроях співробітників.

У цій статті розповідаємо, що таке віртуалізація робочих місць, як реалізується цей підхід, а також ключові переваги VDI для бізнесу.

Що таке віртуалізація робочих місць VDI?

Віртуалізація робочих місць — це технологія для створення віртуальних версій робочих столів та програм, які запускаються та керуються централізовано на сервері, а не на окремих фізичних комп’ютерах.

Простими словами, це перенесення комп’ютерів з операційними системами, встановленими програмами та робочими столами у віртуальний формат. Доступ до віртуальних робочих столів VDI надається через Інтернет.

За такого підходу працівники можуть безпечно працювати з іншого міста, країни чи континенту. Необхідні для роботи дані зберігаються не на жорстких дисках комп’ютерів, а централізовано — в дата-центрах: надійно захищені від інцидентів і витоків.

Як працює VDI: архітектура та доставлення віртуального робочого столу користувачам

Архітектура VDI включає декілька компонентів:

  • віртуальні машини — ізольовані один від одного середовища, в яких розміщуються та запускаються програми та операційна система під керуванням гіпервізора (спеціальне програмне забезпечення, яке відповідає за створення та керування віртуальними машинами). Гіпервізор дозволяє віртуальним машинам отримати доступ до процесора, пам’яті та інших ресурсів сервера;
  • сервери — фізичне обладнання з обчислювальними потужностями та ресурсами, на якому розміщуються та працюють віртуальні машини та гіпервізори;
  • сховище даних — відповідає за зберігання образів віртуальних машин та інформації користувачів. Типи сховищ можуть бути різними: на основі NAS (Network Attached Storage) та SAN (Storage Area Network). NAS – це пристрій для зберігання даних, який надає доступ до даних через мережеві протоколи і часто використовується для зберігання некритичної інформації. SAN – високопродуктивна мережа, яка дає доступ до консолідації блоків даних, зазвичай через оптоволоконну мережу або з використанням iSCSI. Використовується для зберігання критичних даних, що вимагають високого рівня надійності та продуктивності, наприклад, баз даних та образів віртуальних машин;
  • клієнтські пристрої — всі девайси, з яких користувачі заходять у свої віртуальні робочі простори, починаючи від смартфонів та планшетів та закінчуючи ПК та ноутбуками.

Процес доставлення віртуальних робочих столів VDI користувачам проходить у кілька етапів:

  1. Авторизація через обліковий профіль на пристрої користувача
  2. Призначення віртуального робочого столу та ініціалізація сесії
  3. Підключення через протоколи віддаленого робочого столу для передачі інформації між VM та пристроєм клієнта.

Після цього співробітник отримує повний доступ до свого віртуального робочого простору і може працювати з операційною системою та додатками. Дія користувача обробляються на стороні сервера, а результат відображається на пристрої, з якого було виконано вхід.

Для чого потрібна віртуалізація

Сьогодні без віртуалізації робочих столів VDI складно уявити віддалену роботу, запуск «важких» програм та підключення тимчасових співробітників, які працюють попроєктно.

Якщо компанія хоче скоротити витрати на обладнання та його обслуговування, віртуалізація дозволяє запускати кілька віртуальних машин на одному фізичному сервері, тим самим знижуючи витрати та ефективно розподіляючи ресурси. Це підвищує гнучкість, масштабованість та безпеку роботи.

Інфраструктура віртуальних робочих столів VDI – чудовий варіант для компаній, яким потрібно забезпечити надійний доступ віддалених співробітників до робочих просторів.

Різновиди VDI

Віртуалізація робочих станцій розгортається двома способами: постійний VDI та непостійний VDI.

01. Постійний (persistent) VDI: кожному користувачеві призначається окремий віртуальний робочий стіл, який після виходу із системи зберігає всі індивідуальні налаштування, зміни, файли та дані.
Іншими словами, віртуальний робочий стіл VDI зберігається між сесіями.

Підходить, якщо необхідно підтримувати безперервне середовище користувача, зберігати його дані та забезпечувати персоналізацію робочого середовища.

02. Непостійний (non-persistent) VDI скидає віртуальні робочі столи у вихідний стан після завершення сесії без збереження змін та даних. Тобто, користувачі спільно використовують віртуальні робочі столи VDI, але при кожному наступному підключенні кожному співробітнику надається чистий робочий стіл.

Підходить, якщо необхідно виконувати однотипні завдання, які не пов’язані з тривалим зберіганням даних і не потребують високого ступеня персоналізації.

Ключові переваги віртуальних робочих станцій

За даними IDC, компанії, які запровадили VDI, скоротили свої трирічні експлуатаційні витрати на 39%. Тому віртуалізація робочих столів все частіше стає частиною IT-стратегій компаній, які прагнуть сталого розвитку, оптимізації бізнес-процесів та підвищення продуктивності.

VDI як платформа має безліч переваг:

  • Гнучкість кінцевих точок. Віртуальний робочий стіл VDI існує як файл, який працює на віддаленому сервері. Тому користувачі можуть отримати доступ до цього файлу з будь-якої точки світу та з будь-якого пристрою з доступом до Інтернету. Наприклад, співробітник може зайти у свій робочий простір з ПК на роботі, з ноутбука вдома та з планшета, перебуваючи в дорозі.
  • Простіше обслуговування та оновлення. Адміністратори можуть легко встановлювати, оновлювати та підтримувати актуальне ПЗ на всіх робочих столах завдяки централізованому управлінню віртуальними машинами. Також за допомогою VDI можна створювати робочі столи з певними наборами додатків, адаптованих під різні типи користувачів, наприклад, відділу кадрів, бухгалтерії, розробників тощо.
  • Підвищення рівня безпеки. Централізоване управління правами доступу підвищує захист даних та полегшує реалізацію політик безпеки.
  • Скорочення витрат. Віртуалізація робочих столів зменшує витрати на обладнання та енергоспоживання, зменшуючи загальні операційні витрати. З віртуалізацією сукупна вартість володіння обладнанням знижується приблизно на 50%, включаючи інвестиції в обладнання та капітальні витрати.
  • Легке масштабування під бізнес-потреби. Віртуалізація дозволяє масштабувати обчислювальні ресурси без додаткових інвестицій в обладнання, додаючи чи видаляючи віртуальні машини залежно від ситуації.

Види рішень VDI для віртуальних робочих столів

Сьогодні існує кілька типів VDI, які підходять для різних технологічних та бізнес-вимог.

VDI або RDS

RDS (Remote Desktop Services), як і VDI, надає доступ до робочих столів через підключення до сервера або віртуальних машин, розташованих у локальному дата-центрі або хмарі. Remote Desktop Services спочатку називався Terminal Services і був створений для застарілої ОС Windows NT. Тому він обмежений в основному Windows Server, тобто користувачі можуть отримати доступ лише до робочих столів Windows. Тоді як VDI не обмежується однією операційною системою чи архітектурою програми.

RDS відмінно підходить для компаній, яким потрібна підтримка стандартних програм, які не вимагають високої продуктивності та індивідуальних налаштувань: офісні програми, Microsoft 365, корпоративні системи.

Віртуальні машини VDI дозволяють досягти ізольованого користувача середовища з високою персоналізацією. Це рішення буде оптимальним для компаній, які висувають високі вимоги до індивідуального налаштування, продуктивності та підтримки «важких» програм, наприклад, редакторів відео або програм для проєктування.

Хмарні рішення проти локальних

Локальна модель розгортання означає, що компанія підтримує свою VDI-інфраструктуру у власному дата-центрі чи офісі. Тобто купівля, управління та обслуговування обладнання та програмного забезпечення залишається у її зоні відповідальності. Локальні рішення дають повний контроль над даними та інфраструктурою, що важливо в деяких нішах, наприклад, фінансовій та медичній галузях, де потрібно максимально убезпечити конфіденційність даних. Але при цьому локальна модель вимагає капітальних витрат на закупівлю обладнання та програмного забезпечення, а також в управління та команду – для обслуговування цієї інфраструктури.

Переваги локальних рішень: більше контролю за середовищем VDI; підвищення рівня безпеки; менше затримка відповіді сервера, оскільки він фізично розташований ближче до користувачів; економічна ефективність у довгостроковій перспективі.

Недоліки локальних рішень: високі початкові витрати на закупівлю обладнання, програмного забезпечення та розгортання інфраструктури; додаткові витрати та можливі проблеми у разі масштабування; додаткове навантаження на обслуговування та оновлення локальної інфраструктури VDI.

У хмарній моделі VDI інфраструктура віртуальних робочих місць розгортається у публічній або приватній хмарі. Завдяки цьому ваша команда отримує доступ до робочого середовища з будь-якої точки світу, де є інтернет.

Хмарні рішення легко налаштовуються та розгортаються: компанії не потрібно турбуватися про купівлю, обслуговування та оновлення обладнання та ПЗ. Це хороший варіант у ситуаціях, коли потрібно швидко масштабуватись або провести тестування оновлень, інструментів та конфігурацій програмного забезпечення без переривання поточних робочих процесів. Також VDI у хмарі дозволяє швидше повернутися до роботи у разі інцидентів та аварій.

Плюси хмарних рішень: велика гнучкість та можливості масштабування; зниження початкових витрат на обладнання та інфраструктуру; автоматичне оновлення ПЗ постачальником хмарних послуг та економія робочого часу вашої IT-команди.

Мінуси хмарних VDI: повільне або ненадійне підключення до Інтернету може впливати на продуктивність; можливі проблеми з безпекою, якщо провайдер хмарних послуг не приділяє цьому достатньо уваги; обмежені провайдером можливості налаштування віртуального робочого середовища; ризик збільшення витрат у довгостроковій перспективі.

DaaS (Desktop as a Service) як альтернатива VDI

Desktop as a Service (DaaS) – це альтернативний підхід до віртуалізації, коли компанія орендує віртуальні робочі столи у хмарного провайдера.

Переваги DaaS:

  • управління, оновлення, безпека та підтримка – повністю в зоні відповідальності провайдера;
  • гнучкі формати оплат – за підпискою або фактичним використанням;
  • зниження витрат та швидке масштабування без суттєвих інвестицій в обладнання;
  • ідеально підходить для компаній з великою кількістю віддалених співробітників та складною розподіленою організаційною структурою.

Як і будь-яке інше рішення, DaaS має недоліки. Попри те, що вендори активно рекламують легке налаштування та підтримку робочих додатків, насправді інтеграція бізнес-додатків типу баз даних та файлових серверів, які дійсно критично важливі для компанії, є досить складною та тривалою. Наприклад, можуть виникнути складнощі з інтеграцією старих і нестандартних додатків.

Як віртуалізація робочих станцій та серверів допомагає бізнесу: кейси використання VDI

Віртуалізація робочих місць VDI може використовуватись у наступних сценаріях:

  • віддалений та гібридний формати роботи;
  • реалізація підходу Bring Your Own Device (BYOD), коли члени команди використовують власні пристрої для роботи;
  • надання тимчасового доступу для тимчасових працівників та проєктної роботи;
  • високі вимоги до безпеки даних — VDI дозволяє налаштувати робоче середовище з посиленими параметрами безпеки завдяки централізації даних та контролю доступу;
  • компанії з великою розгалуженою мережею філій, наприклад страхова компанія з сотнями відділень по всій Україні.

Висновки

Завдяки віртуалізації робочого столу компанії можуть ефективніше використовувати серверні потужності, розподіляючи навантаження між віртуальними машинами. Це дозволяє скоротити витрати на обладнання, спростити управління інфраструктурою, централізувати управління всіма робочими станціями та серверами, легко розгортати нові віртуальні машини. Цей підхід можна адаптувати під специфічні потреби, досягнувши значної економії ресурсів.

Netwave пропонує передові VDI рішення, які допоможуть вашій компанії підвищити продуктивність та безпеку. З гнучкими та надійними інструментами для віртуалізації, адаптованими під унікальні потреби бізнесу, ваша команда зможе швидко перейти у віртуальний робочий простір. А Netwave візьме на себе всі завдання з розгортання, підтримки та управління VDI.

Віртуалізація робочих станцій допомагає оптимізувати використання ресурсів, знизити капітальні витрати на обладнання, спростити управління та підвищити безпеку даних, забезпечує гнучкість доступу для віддалених команд та масштабованість під зростання бізнес-потреб.

Так, VDI – це оптимальне рішення для віддаленої роботи, за допомогою якого віддалені співробітники можуть безпечно підключатися до своїх віртуальних робочих столів, корпоративних систем та даних з будь-якої точки світу та з будь-якого пристрою.

Віртуальна машина — це ізольоване віртуальне середовище, яке розгорнуте та працює на фізичному сервері. По суті, це окремий віртуальний комп'ютер з суспільною операційною системою. Віртуальний робочий стіл (VDI) працює на базі віртуальної машини та надає користувачам доступи до робочих просторів у віртуальному середовищі.

Користувачі підключаються до віртуальних робочих столів з будь-якого пристрою, наприклад ноутбука, планшета або смартфона. Після цього вони отримують доступ до своєї операційної системи та даних, тобто бачать свій звичний робочий стіл, можуть працювати з файлами та програмами, як на звичайному комп'ютері.

Поділитись:

рішення, які можуть вас зацікавити

Послуги:

Технічна підтримка

Детальніше

Тест на проникнення – Pentest

Детальніше

Супровід обслуговування IT-систем

Детальніше

Модернізація впроваджених рішень та масштабування інфраструктури

Детальніше

Продукти:

Netwave